top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

איך להיות אופטימי עפ" ההלכה !!!!

איך להיות אופטימי עפ" ההלכה !!!!

18/03/2009 14:42:08

שלום לכולם

בימים טרופים שעוברים על כל אחד גם ברמה האישית וגם ברמה הלאומית אנחנו עומדים ושואלים שאלה פשוטה . למה ? למה זה מגיע לי ? מה חטאתי שמגיע לי עונש כזה ועוד . בד"כ אנו אומרים לעצמנו "יהיה בסדר" וכך עוברים לסדר היום , כי אנו בסופו של דבר עם אופטימי שהמוטו הזה , יהיה בסדר , הוא המשפט שעזר לנו לשרוד במשך 2000 שנות גלות.

אז איך לקבל את הקשה בהבנה ולצאת מחוזקים ?

אני רוצה להמחיש את הרעיון באמצעות דוגמא.

לא מזמן יצאנו מחג פורים , קראנו את מגילת אסתר ולמדנו עלרשעותו של המן .

קל מאוד לשנוא את המן למרות שהתוכנית שלו לא יצאה אל הפועל.

האם אנחנו יכולים לראות במבט היסטורי איזה דברים "טובים" הביא המן לעם ישראל ? התשובה היא כן ובהמשך אביא מספר נקודות.

אחד האימרות בפורים זה בלבול היוצרות

צריכים לשתות "עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי" .

להבין שמרדכי הוא ברוך והמן הוא ארור זה רובד שטחי מאוד. אם חושבים יותר לעומק אז גם המן הוא שחקן מפתח להנהגה של הקב"ה הוא לא טעות אלא מן הסתם הוא מהלך מחושב של ההנהגה האלוקית , לרע בעולם יש זכות קיום ומקום של כבוד כי הוא חלק מהתוכנית האלוקית שמגלגלת את העולם לתכלית טובה יותר.

הרב קוק מדבר על "הרע העולמי המסדר" הכל מתוכנן מלמעלה , המלחמות, אסונות הטבע למינהם , הרוע המוסרי של האנשים-היצר הרע. לכל רע יש תפקיד בעולם. כתוב בספר ישעיה פרק מה פסוק ז על הקב"ה "יוצר אור ובורא חושך עושה שלום ובורא רע" הכל כתוב מלמעלה.

לפני הקב"ה יש 2 סוגי מלאכים טובים ורעים לכאורה איך זה יכול להיות? אנו אומרים ששני מלאכים מלווים לו לאדם בערב שבת כשהוא חוזר מבית הכנסת אחד טוב ואחד רע , אם רואים שהבית מוכן לשבת הנרות דולקים והשולחן ערוך אומר המלאך הטוב יהי רצון שכך יהיה גם בשבת הבאה והמלאך הרע עונה בעל כורחו אמן ( וחלילה ההיפך )השטן מקור כל רע שוכן במקום של כבוד ליד יתר המלאכים בשמים ( ראו ספר איוב ) אז מה התפקיד שלנו בעולם ? זה לגרום למלאך הרע להגיד אמן !!!

נביא עוד דוגמא , ויש הרבה. מי היה מאמין בשנת 1945 שמתוך כל ההרס והחורבן שנפל על העם היהודי יצמח פלא ותקום מדינה יהודית לאחר 2000 שנות גלות ? אז נכון תוך כדי התהליך עלולים להגיע למסקנות הפוכות כי מה לעשות אנחנו קצרי רואי אבל במחשבה נכונה אפשר לשאוב כח ואופטימיות גם ברגעים הכי קשים.

נחזור לפורים , אז מה אנחנו לומדים מהרע הזה שנקרא המן?

המן "זיכה" אותנו בכמה דברים

- אשר ישלטו היהודים המה באויביהם

- הגזירה של להשמיד להרוג ולאבד נהפכה

- רבים מעמי הארץ מתייהדים

- אנחנו לא עם מפוזר ומפורד בין העמים

- והכי חשוב יש לנו חג פורים ומשלוח מנות איש לרעהו ושמחה גדולה

לילדים ולגדולים.

הרב קוק אומר שלכל דבר יש מטרה בעולם רק שאנחנו לא מטיבים לראות את התוצאה בזמן הווה . רק בפרספקטיבה של שנים , לפעמים הרבה שנים , אנחנו יכולים להבין את משמעות הרע שבעולם.

"ארור המן" שווה בגימטריה "ברוך מרדכי" = 502 , שניהם שייכים לחשבון האלוקי של בורא עולם.רק צריך לחזק את החלק הטוב כדי שיוכל להלחם בחלק הרע. הרעיון הזה נותן לנו כלי למחשבה חיובית ואופטימית כדי להתמודד עם מה שעובר עלינו ביום יום. אנחנו לא מסוגלים להבין מדוע אבל צריכים להאמין שהתוצאה שתבוא תהיה טובה.

האם קל לאדם דתי לקבל את זה?

האם צריך להיות דתי כדי לקבל גישה כזו ?

מעניין !!!!!

חג שמח לכולם

משה דידי

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד . משה דידי


6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2 Post
bottom of page