top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

בגדי עשיו החמודות לחתן וכלה30/10/2013 20:52:35

חשבתם על מצב שחתן וכלה עניים יגיעו לחופה בלבוש פשוט?

אין מצב !! כל חתן וכל כלה יגיעו לחופה לבושים בבגדים מהודרים ולא משנה מה מצבם הכלכלי. אפשר לומר ששניהם לובשים "בגדי חמודות".

המושג "בגדי חמודות" לקוח מתוך ספר בראשית פרשת תולדות.פרק כז'

רבקה שומעת שיצחק רוצה לברך את עשיו בנו הגדול והיא מחליטה

להתערב בחשאי ולשנות את החלטת יצחק

ח וְעַתָּה בְנִי, שְׁמַע בְּקֹלִי--לַאֲשֶׁר אֲנִי, מְצַוָּה אֹתָךְ. ט לֶךְ-נָא, אֶל-הַצֹּאן, וְקַח-לִי מִשָּׁם שְׁנֵי גְּדָיֵי עִזִּים, טֹבִים; וְאֶעֱשֶׂה אֹתָם מַטְעַמִּים לְאָבִיךָ, כַּאֲשֶׁר אָהֵב. י וְהֵבֵאתָ לְאָבִיךָ, וְאָכָל, בַּעֲבֻר אֲשֶׁר יְבָרֶכְךָ, לִפְנֵי מוֹתוֹ. יא וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב, אֶל-רִבְקָה אִמּוֹ: הֵן עֵשָׂו אָחִי אִישׁ שָׂעִר, וְאָנֹכִי אִישׁ חָלָק. יב אוּלַי יְמֻשֵּׁנִי אָבִי, וְהָיִיתִי בְעֵינָיו כִּמְתַעְתֵּעַ; וְהֵבֵאתִי עָלַי קְלָלָה, וְלֹא בְרָכָה. יג וַתֹּאמֶר לוֹ אִמּוֹ, עָלַי קִלְלָתְךָ בְּנִי; אַךְ שְׁמַע בְּקֹלִי, וְלֵךְ קַח-לִי. יד וַיֵּלֶךְ, וַיִּקַּח, וַיָּבֵא, לְאִמּוֹ; וַתַּעַשׂ אִמּוֹ מַטְעַמִּים, כַּאֲשֶׁר אָהֵב אָבִיו. טו וַתִּקַּח רִבְקָה אֶת-בִּגְדֵי עֵשָׂו בְּנָהּ הַגָּדֹל, הַחֲמֻדֹת, אֲשֶׁר אִתָּהּ, בַּבָּיִת; וַתַּלְבֵּשׁ אֶת-יַעֲקֹב, בְּנָהּ הַקָּטָן. טז וְאֵת, עֹרֹת גְּדָיֵי הָעִזִּים, הִלְבִּישָׁה, עַל-יָדָיו--וְעַל, חֶלְקַת צַוָּארָיו.

מהם אותם בגדי חמודות שהיו שייכים לעשיו?

לפי המדרש: הבגדים היו בגדי כהונה, שעשה הקב"ה לאדם הראשון "ויעש להם כותנות עור וילבישם" בגדים אלה עברו בירושה מאב לבן עד שהגיעו לעשיו בנו בכורו של יצחק.

מכיון שנשותיו של עשיו עבדו עבודה זרה, עשיו הפקיד את הבגדים בבית הוריו לכן רבקה יכלה להשתמש בהם בזמן שהוא יצא לצוד ציד.

מה היה בסופם של אותם בגדי חמודות?

לפי גירסה אחת - יעקב אמר לעצמו: שעשיו הרשע לא ראוי ללבוש בגדים מיוחדים כאלו. ולכן הוא חפר בור, וגנז אותם באדמה.

לפי גירסה שנייה – בגדי החמודות נמסרו ליוסף וזו למעשה כתונת הפסים שיעקב נתן לו.

מדוע נקראו הבגדים "בגדי חמודות,?

פירוש ראשון - מלשון חמדה:

בפרקי דרבי אליעזר משתמע כי הן נקראו כך כי עשיו חמד אותם לעצמו. לבגדים אלו היו כוחות מיוחדים. כל מי שלבש אותם מיד הפך לגיבור, והם גם היו מושכים אליהם את כל הבהמות והעופות כך שניתן היה לצוד אותם בקלות. נמרוד החזיק בבגדים אלו ועשו חמד אותם – הוא הרג את נמרוד וגנב את בגדיו.

פירוש שני - בגדי כהונה או מלכות

כאמור, בגדים אלו שימשו גם את אדם הראשון בעת הקרבת קורבן על המזבח, והמשיכו לשמש את בניו אחריו לעבודת הבורא. עשיו היה משתמש בבגדים אלו כדי לשרת את אביו.

פירוש שלישי - בגדים בעלי ריח טוב

בגדים אלו עושנו בבשמים שהפיקו ריח טוב, מה שגרם ליצחק לומר "ראה בני כריח שדה אשר ברכו ה".

בגמרא במסכת יבמות דף סג עמוד ב כתוב

"אמר רבי חמא בר חנינא כיון שנשא אדם אשה עונותיו מתפקקין (נמחלים) שנאמר (משלי יח, כב) מצא אשה מצא טוב ויפק רצון מה'"

ומהיכן לומדים בגמרא שנמחלים עוונות החתן ואני מוסיף שבאותו אופן גם עוונות האישה נמחלים

הלימוד באופן מפתיע מחזיר אותנו לעשיו

כתוב בירושלמי (ביכורים פרק ג ה"ג): "וילך עֵשָׂו אל ישמעאל, ויקח את מחלת", וכי מחלת שמה, והלא בשׂמת שמה, שנאמר: "ואת בשמת בת ישמעאל לקח", אלא מלמד שמחלו לו על כל עוונותיו. אז נכון שהמדרש לא מספר אם עשיו לבש ביום חתונתו את בגדי החמודות אבל אפשר להניח שהתכונות של בגדי החמודות היו מאוד מתאימים למעמד החתונה.

אז אפשר לומר לכל חתן וכלה שלובשים "בגדי חמודות" ביום חתונתם שיש להם על מה להתבסס ושיזכו לפתוח דף חדש (מחילת עוונות ) בחייהם המשותפים

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

דינה בת לאה - סיפור האונס 21/03/2010 23:37:12 סיפור האונס – דינה בת לאה הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו

Post: Blog2 Post
bottom of page