top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

בן שישים לזקנה - באמת? , ברכה לגיל שישים27/02/2011 20:42:07

בן שישים לזקנה – באמת ?

בפרקי אבות בפרק ה משנה כב' מובאת משנה מטעמו של התנא יהודה בן תימא. המשנה מיוחדת ומפורסמת בכך שהיא מקשרת תכונה או יכולת לגיל האדם . בתחילת המשנה הרזולוציה של השנים אינה אחידה והחל מגיל 20 מדובר על עשורים. אין הרבה אינפורמציה על יהודה בן תימא , יתכן שהייתה לו הבנה פסיכולוגית עמוקה להבין את יכולתו של האדם לפי שנותיו ואולי היה ידען גדול . עובדה היא שמשנתו מאוד מוכרת בן הדרשנים

" בן חמש שנים למקרא; בן עשר למשנה; בן שלוש עשרה למצוות; בן חמש עשרה לתלמוד; בן שמונה עשרה לחופה; בן עשרים לרדוף; בן שלושים לכוח; בן ארבעים לבינה; בן חמישים לעצה; בן שישים לזקנה; בן שבעים לשיבה; בן שמונים לגבורה; בן תשעים לשוח; בן מאה כאלו מת ועבר ובטל מן העולם."

לעמוד כאן ולברך את אלי שטייר ולומר לו "בן שישים לזקנה" זה לא כל כך מסתדר עם הדמות שאנו מכירים. גם חז"ל הבינו שאין הכוונה לזקנה של ממש ולכן אמרו: "אין זקנה אלא זה שקנה חוכמה".

אז לומר לאלי שאתה חכם זה כבר נשמע הרבה יותר סימפטי וגם כיף לשמוע שהנה הגעת לעשור של החכמה.

כתוב: "והחכמה מאין תימצא" ? אפשר לקרוא את המילה תימצא ככתבה , שורש מ.צ.א ואז פירוש המילה הוא מלשון גילוי . אפשר לקרוא את המילה תימצא כקריאתה ואז שורש המילה הוא מ.צ.ה והפירוש הוא מלשון הפקה,סחיטה.

לאדם יש תכונות ומול כל תכונה ישנו איבר בגוף האדם שמשויך לאותה תכונה.

למשל חוש הריח שייך לאף חוש הטעם לפה , חוש השמיעה לאוזן וכו'. יש לאדם גם תכונות נוספות כמו מצפון וחוכמה ? ( מה עם ,חמדנות,קמצנות,שלווה,פחדנות ? מה האיבר המקביל להם בגוף ? ) אני אתמקד בשניים : המצפון והחכמה. היכן החוכמה נמצאת בגוף האדם, איזה איבר בגוף האדם משויך לחוכמה? והיכן המצפון של האדם נמצא ואיזה איבר משויך למצפון?

דוד המלך משורר ספר תהילים אומר: " אברך את ה' אשר יעצני אך לילות יסרוני כליותי" – לפי משפט זה אנו מבינים שהכליות הם מקום המצפון כלומר כליותיו בלילות "חשבו" מחשבות לא נעימות, אבל נכונות, שעליהן הוא מודה. תאור זה מתאים ליסורי מצפון, שנחווים בצורה חזקה בעיקר בלילות ע"י כך שגורמים לנדודי שינה, אך מהווים למעשה "יעוץ" לגבי מה שנכון ומוסרי. מכאן שמקור ייסורי המצפון, ע"פ השקפת משורר תהלים, נמצא בכליות. מפרשנות מעין זו של פסוק זה נובע הביטוי "מוסר כליות", שמשמעותו היא "ייסורי מצפון". וכדאי ללמוד את מאמר המדרש לגבי אברהם אבינו שדן בנושא זה בדיוק. ידוע שאברהם אבינו קיים את כל התורה כולה, שואל רשב"י: "אב לא למדו, רב לא היה לו, מהיכן למד את התורה? אלא זימן לו הקב"ה שתי כליותיו כשני רבנן והיו נובעות ומלמדות לו חכמה", ובמקום אחר נאמר שלמד מעצמו, ואין הכוונה שכליותיו דברו אליו, אז למה הכוונה? אלא יש לזה יחס עם המושג 'מוסר כליות'. אברהם אבינו, הגדול שבענקים, ידע לקרוא את נפשו בצורה הנכונה ועל ידי זה ידע לחיות ע"פ הטבעיות המהותית שלו. אולם אנו, שאיננו רגישים מספיק לקלוט את טבע נשמתנו - באה התורה מבחוץ ומדריכה אותנו כיצד לעשות זאת, מכווינה אותנו לחיות ע"פ טבע הנפש שלנו, ע"פ מהותנו.

וכמה יפה מסתדר פירוש רוחני זה עם תפקידן הפיזי ביולוגי של הכליות !!! התפקיד הרשמי והחשוב ביותר של הכליות הוא סינון הדם מרעלים. הדם עובר דרך מיליוני פקעיות דם קטנות שנמצאות בכליה ושם מתבצע הסינון. הדם "הנקי", חוזר חזרה למערכת, בעוד נוזלים ופסולת יוצאים אל שלפוחית השתן ומשם החוצה. מטבע הדברים, כאשר הכליות מסננות את הדם ומפרישות נוזלים, יש להם שליטה על לחץ הדם. אם הכליות לא מפרישות נוזלים - יעלה לחץ הדם. בנוסף, מייצרות הכליות חומרים שונים: חומרים השותפים במעגל הסידן ובעידוד מח העצם לייצור כדוריות דם ועוד. כך המצפון מזכך את המחשבות שלנו ומשפר את מעשינו.

נחזור לנושא שלנו אם כך היכן נמצאת החכמה?

יאמרו רבים שהחכמה נמצאת בראש , במוח,בשכל – זה כנראה נכון אבל כאשר התורה רוצה לתאר איש חכם התורה משתמשת בביטוי מיוחד. רואים את הביטוי הזה חוזר על עצמו הרבה פעמים בפרשת ויקהל שבספר שמות בה מתוארת בניית והרכבת המשכן. וְכָל-אִשָּׁה חַכְמַת-לֵב, בְּיָדֶיהָ טָווּ . וְכָל-הַנָּשִׁים אֲשֶׁר נָשָׂא לִבָּן אֹתָנָה, בְּחָכְמָה טָווּ, אֶת-הָעִזִּים. וכך מתוארים בצלאל ואהליאב: - מִלֵּא אֹתָם חָכְמַת-לֵב, לַעֲשׂוֹת כָּל-מְלֶאכֶת חָרָשׁ וְחֹשֵׁב, וְרֹקֵם בַּתְּכֵלֶת וּבָאַרְגָּמָן בְּתוֹלַעַת הַשָּׁנִי וּבַשֵּׁשׁ, וְאֹרֵג; עֹשֵׂי, כָּל-מְלָאכָה, וְחֹשְׁבֵי, מַחֲשָׁבֹת. וַיַּעֲשׂוּ כָל-חֲכַם-לֵב בְּעֹשֵׂי הַמְּלָאכָה, אֶת-הַמִּשְׁכָּן- עֶשֶׂר יְרִיעֹת – והדוגמאות רבות. וצריך להבין מדוע מתוארת חוכמת בוני המשכן כחוכמת הלב ולא כחוכמת השכל. אנשים חכמי שכל יכולים לעשות טעויות שמבחינה שיכלית ברור שלא היו צריכות להיעשות . למשל: נהיגה פראית ברור שהיא מסוכנת אז מדוע יש הנוהגים כך על הכביש ? מי מורה להם להתנהג כך? העישון פוגע בבריאות אין על כך כל ספק אז איך אנשי השכל מעשנים? אומה מתקדמת וחכמה עשתה שואה גדולה בעם ישראל במאה העשרים האם זה הגיע מהשכל הישר? הלב הוא האיבר שיודע להעביר לשכל לקבל החלטות טובות או רעות . הלב הוא זה ששולט בשכל וכאשר הלב טוב , השכל יודע לקבל החלטות טובות וכאשר הלב רע השכל מקבל החלטות רעות. ועיון נוסף ניתן ללמוד משאלתו של רבן יוחנן בן זכאי את תלמידיו "איזוהי דרך ישרה שידבק בה האדם? "

אני רוצה לאחל לאלי שמתחיל עכשיו את עשור החוכמה . שתדע לשלב בחוכמת העשייה את הרגישות לראות את הדברים באור הנכון , לעשות אותם בחום ובאהבה עם חיבור ועם שמחה שבלב ולהוציא מכל דבר את הטוב והיפה שבו . "לב טהור ברא לי אלוקים ורוח נכון חדש בקרבי"

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

6,401 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

דינה בת לאה - סיפור האונס 21/03/2010 23:37:12 סיפור האונס – דינה בת לאה הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו

Post: Blog2 Post
bottom of page