top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

ברית עולם לפרשת פנחס, ברית המלח לשבע ברכות

עודכן: 12 בינו׳ 2021

" ברית מלח לשבע ברכות " לפרשת פנחס

בפרשת פנחס אנו מוצאים נתינת שכר לפנחס על אשר קינא את קינאת ה' והוא זוכה לקבל מאת ה' "ברית שלום" – קשר אינסופי בין הקב"ה לבין פנחס ובניו אחריו.

י וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. יא פִּינְחָס בֶּן-אֶלְעָזָר בֶּן-אַהֲרֹן הַכֹּהֵן, הֵשִׁיב אֶת-חֲמָתִי מֵעַל בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל, בְּקַנְאוֹ אֶת-קִנְאָתִי, בְּתוֹכָם; וְלֹא-כִלִּיתִי אֶת-בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל, בְּקִנְאָתִי. יב לָכֵן, אֱמֹר: הִנְנִי נֹתֵן לוֹ אֶת-בְּרִיתִי, שָׁלוֹם.

ברית זו היא למעשה שיחזור של הברית שנכרתה בין הקב"ה לאהרון ובניו לחק עולם. ברית זו מופיעה בפרק יח' פסוק יט' בספר במדבר

כֹּל תְּרוּמֹת הַקֳּדָשִׁים, אֲשֶׁר יָרִימוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל לַיהוָה- נָתַתִּי לְךָ וּלְבָנֶיךָ וְלִבְנֹתֶיךָ אִתְּךָ, לְחָק-עוֹלָם: בְּרִית מֶלַח עוֹלָם הִוא לִפְנֵי יְהוָה, לְךָ וּלְזַרְעֲךָ אִתָּךְ.

היום אנו חוגגים סעודת מצווה של שבע ברכות וגם החתן והכלה כרתו בניהם ברית לבוא בברית הנישואין ואני רוצה לאחל לזוג שהברית שלהם תהיה ברית עולם וכפי שנאמר לאהרון ובניו "ברית מלח עולם"

רציתי להביא מעט מסגולותיו של המלח ( קורט מלח )

ערכו של המלח

בעבר הלא כל כך רחוק המלח נחשב מוצר מאד יקר. השם של המלח באנגלית, SALT, ניגזר מהמלה SALARIUM בלטינית שפירושה משכורתSALARY - ידוע שבימי הרומאים ועד לתקופה די מאוחרת חלק מהשכר ניתן במלח.

הקשר בין נישואין למלח

"כל הנושא אישה שאינה הוגנת לו, מעלה עליו הכתוב כאילו חרשו לכל העולם כלו וזרעו מלח". (בבלי קידושין )

הקשר בין מלח ויופי

"שאלו את רבי יהושע... ומפני מה האשה צריכה להתבשם ואין האיש צריך להתבשם אמר להם אדם נברא מאדמה ואדמה אינה מסרחת לעולם וחוה נבראת מעצם משל אם תניח בשר ג' ימים בלא מלח מיד הוא מסריח" (בראשית רבא פרשה יז )

ברית מלח

מלח סמל לברית לא מתקלקל לעולם. מחד שורף ומכלה ומאידך מקיים חיים

הקשרים נוספים למלח

*כולם מכירים את זלצבורג היפה אבל מה פירוש שמה? זלצבורג ( מבצר המלח ).

*היו זמנים שמלח נחשב מוצר כ"כ נדיר שהוטלו מסים גבוהים .זו הייתה גם הסיבה לפרוץ המרד בראשות גנדי נגד האנגלים - המסים על המלח בשיעור של 1000%

*המתאבקים היפנים ה"סומו" מפזרים מלח על המחצלת לפני תחילת הקרב

*במסורת ההודית מי מלח משפיעים לחוסר אנוכיות

*יש מקומות שמשפשפים תינוק שנולד במלח

*ואיך לא מלח נגד עין הרע גם היום משנכנס התינוק הביתה יש המפזרים מלח נגד המקטרגים. הערבים נוהגים בחתונות לזרוק מלח על החתן - נגד עין הרע וגם לטבול את התינוק במי מלח. בכנסיה בטבילת התינוק נהוג לפזר מלח - נגד עין הרע.

נסיים את טעימות המלח עם סיפור ממסכת כתובות דף סו עמוד ב

ת"ר מעשה ברבן יוחנן בן זכאי שהיה רוכב על החמור והיה יוצא מירושלים והיו תלמידיו מהלכין אחריו ראה ריבה אחת שהיתה מלקטת שעורים מבין גללי בהמתן של ערביים כיון שראתה אותו נתעטפה בשערה ועמדה לפניו אמרה לו רבי פרנסני אמר לה בתי מי את אמרה לו בת נקדימון בן גוריון אני אמר לה בתי ממון של בית אביך היכן הלך אמרה לו רבי לא כדין מתלין מתלא בירושלים (ולא כך היו מושלין משל בירושלים ) מלח ממון חסר (הרוצה למלוח ממונו כלומר לגרום לו שיתקיים יחסרנו לצדקה תמיד וחסרונו זהו קיומו, במילים אחרות כמו שהמלח שומר על הבשר כך הצדקה שומרת על הממון) ואמרי לה חסד (יעשה ממנו חסד ושל בית אבא לא עשו צדקה כראוי וכלה ממונן, במילים אחרות מה שמשמר את הממון זה החסד)ושל בית חמיך היכן הוא? אמרה לו בא זה ואיבד את זה ( לפי שנתערב בו)

אז אחרי שהחכמנו ואנו מבינים שהמלח יש לו סגולות רבות וחשיבות רבה עד כדי קביעתו כברית מלח עולם.

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד . משה דידי


136 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2 Post
bottom of page