top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

ברכה לאירוסין - לשירה ודורון


28/11/2010 22:40:12

אני בוחר את הרשומה הזו כי יש בה חיבור בין שני נושאים שונים אחד מהשני במהות אבל קרובים האחד לשני ברעיון. אני חושב שהצלחתי להכין " מתכון " שמחבר את שתי הקצוות ונותן כיוון טוב לזוגיות טובה. המאמר נכתב לכבוד האחיינית של אשתי , שירה בטקס האירוסין שלה לדורון

בס"ד ‏יום ראשון כ"א כסלו תשע"א

לטקס האירושין של שירה ודורון

ערב טוב למשפחת סאפר המורחבת וערב טוב למשפחת בן הרוש המורחבת וערב טוב במיוחד לשירה ודורון שיושבים איתנו פה , יפים ונרגשים .

זה מאוד מרגש ששתי משפחות רחוקות האחת מהשנייה מתחילות לבנות את הגשר שיחבר אותן יחד כאשר בצד אחד נמצא דורון כראש חץ ובצד שני נמצאת שירה כראש חץ . דורון ושירה אתם החלטתם לממש את הזוגיות שלכם ולהקים משפחה ביחד ויחד איתכם נבנה למעשה הגשר בין המשפחות.

הערב בנוסף למפגש ההיכרות הוא גם מפגש אירוסין.

כל בוקר בזמן הנחת תפילין כאשר אנו כורכים שלוש כריכות על האצבע אנו אומרים את הפסוק הבא הלקוח מתוך ספר הושע ( פרק ב' פסוקים כא' – כב' )

וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָם וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בְּצֶדֶק וּבְמִשְׁפָּט וּבְחֶסֶד וּבְרַחֲמִים, וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בֶּאֱמוּנָה וְיָדַעַתְּ אֶת ה':

שלושה שלבים יש בקשר בין האדם לקב"ה

שלב 1 - וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָםקשר האירוסין הינו תמידי לעולם , ( קשר הזמן )

שלב 2 - וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בְּצֶדֶק וּבְמִשְׁפָּט וּבְחֶסֶד וּבְרַחֲמִים – מתאר את מהות הקשר ועל אלו ערכים הוא מושתת , ( קשר הכמות )

שלב 3 - וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בֶּאֱמוּנָה וְיָדַעַתְּ אֶת ה'הערך העליון מעל הרבדים הקודמים היא האמונה-הדבקות , ( קשר האיכות )

ננסה להבין מה המשמעות של כל מרכיב בתפריט שנותן לנו הנביא הושע . אם התורה משווה את הקשר בין הקב"ה לעם ישראל לקשר של אירוסין ואם המתכון להצלחת הקשר בין עם ישראל לקב"ה מפורט בפסוקים אלה אזי גם הצלחת הקשר בין בני זוג מבוססת על המתכון הזה.

ואם זה מתכון מומלץ לזוגיות טובה אז צריך להבין את המרכיבים

לעולם– מצב תמידי ללא הגדרת זמן התחלה וזמן סוף

בצדק– צדק הוא מונח המייצג פעולה או שיפוט המתבצע עפ"י אמות מידה של יושר,אמת,הגיון או כשרות משפטית

משפט- הוא הליך שבמסגרתו מתבררת תביעה בפני בית משפט או בית דין

חסד – עזרה לזולת שאיננה נובעת מתוך חובה כלשהי

רחמים- הם מצב רגשי חברתי, המתעורר בתגובה למצוקתו של אחר, ומדרבן את הפרט לעזור לבעל המצוקה

אמונה- אמונה היא קביעת עמדה ביחס לנושא כלשהו באופן סובייקטיבי, ולא אך ורק על סמך עובדות אובייקטיביות כאשר הקשר מורכב משלושת הרבדים האלה אומר הנביא הושע אזי תהיה ידיעה והבנה בבחינת "והאדם ידע את חוה אשתו" לעתיד לבוא עם ישראל יהיה קשור בקב"ה וגם הקב"ה יהיה קשור בעם ישראל בקשר תמידי, מכל הצדדים ומכל עומק האמונה. זה צד האירוסין של הקשר בין הקב"ה לישראל.

אני חושב שאם מחפשים את נוסחת ההצלחה של הזוגיות מוצאים בשני הפסוקים האלה את הבסיס .

ורציתי לעמוד על נקודה נוספת כתוב " וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָם " ונשאלת השאלה מדוע כתוב לעולם הרי ידוע ששלב האירושין הינו זמני ונמשך מספר חודשים עד החתונה שאז יש נישואין , אם כך כיצד נאמר לעולם ?

הסבר של הרב קוק

יש הבדל גדול בין אירוסין לבין נשואין, שאירוסין הוא קשר רוחני יותר, ועדיין בני הזוג אסורים זה על זה, אמנם הם כבר קשורים, ואילו נשואין זה כבר קשר יותר מעשי. אכן כאשר אנו מסתכלים נראה לנו שכל הדברים הרוחניים הם פחות מאשר הדברים המעשיים, שכן אנו חיים ברובד של החיים המעשיים. וקשר בין איש לבין האשה הוא קשר גם מעשי וטבעי, יום יומי עם כל המשתמע מכך.

לכן הנאמר שהקשר הוא של אירוסין לעולם, אין הכוונה שלא יבוא קשר של נשואין לאחר מכן, אלא בא לומר שהקשר של האירוסין, עם המיוחדות שלו לא יפוג לעולם, לא יאבד אלא ישאר וימשיך להשפיע על כל הקשר לעולם. והטוב הזה הוא הנצחי, והוא חייב להיות נצחי שהוא עצם הקשר מעבר לכל הגבולות המעשיים.

שירה ודורון אתם מתחילים היום צעד נוסף בזוגיות שלכם ואני רוצה לאחל לכם שתדעו לבנות את הזוגיות הזו בחכמה , אהבה שמבוססת על הבנה אחווה שלום ורעות

שירה היקרה בדקתי ומצאתי שהגימטריה של השם שלך היא 515 וזה בדיוק הגימטריה של

**** אני מאוהבת ****

שיהיה לשניכם מזל טוב והרבה וברוח חג החנוכה שיהיה לכם הרבה אור

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

1,026 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

דינה בת לאה - סיפור האונס 21/03/2010 23:37:12 סיפור האונס – דינה בת לאה הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו

Post: Blog2 Post
bottom of page