top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

ברכה לברית - מה אומר הבן איש חי?

עודכן: 12 בינו׳ 2021

ברכה לברית מילה

12/04/2009 17:41:28

בס"ד ‏יום ראשון 12 אפריל 2009

דבר תורה לברית מילה

יצחק נבחר מבין האבות להיות הדמות שמזוהה יותר בראש השנה

יש הנוהגים לשים ראש של איל על השולחן בערב ראש השנה ומבקשים מהקב"ה שנהיה לראש ולא לזנב ושיזכור לנו את עקידתו של יצחק.

בקריאת התורה אנו קוראים על לידתו של יצחק , על העקידה ואיך "הילד" בן ה-37 שנים לא מתנגד לאביו והולך בלב שלם להיעקד על גבי המזבח כדי לקיים את דבר ה`.

מדוע יש דגש על יצחק ?

בודאי שלכל אחד מהאבות יש זכות גדולה מעבר לבינתינו ומי אנחנו שנוכל להרהר בקול רם בעניין זה . אבל רציתי להציע סיבה לכך והיא קשורה למעמד שלנו היום פה.

יצחק הוא הילד היהודי הראשון שזוכה להיכנס בבריתו של אברהם אבינו ביום השמיני וזה מקנה לו מעמד מיוחד בין האבות במיוחד בראש השנה כשאנו עומדים לדין ומבקשים מהקב"ה שיכתבנו בספר החיים.

כתוב "ויגדל הילד ויגמל ויעש אברהם משתה גדול ביום היגמל את יצחק " יש אומרים שהמשתה היה ביום השמיני כמו שאנו חוגגים היום פה ויש אומרים שהמשתה היה בגיל שנתיים כאשר יצחק נגמל מחלב אימו.

בהמשך הפרשה כתוב "ויהי אחר הדברים האלה והאלוקים ניסה את אברהם" . הגמרא בסנהדרין שואלת " מאי אחר הדברים האלה" ? אמר ר` יוסי בן זמרא : אחר דבריו של השטן שאמר לקב"ה : זקן זה חוננתו למאה שנה בפרי בטן.

מכל הסעודה שעשה לא היה לו תור או גוזל אחד להקריב לפניך? אמר לו הקב"ה: כלום עשה אלה בשביל בנו?! אם אני אומר לו זבח את בנך לפני מיד זובח. מיד – והאלוקים ניסה את אברהם

וקשה הרי יצחק היה בן 37 שנים בזמן העקידה והסעודה המפוארת התקיימה בהיותו בן שנתיים או שמונה ימים כפי שאמרנו קודם , מדוע אם כן שתק השטן כל אותן שנים?

"הבן איש חי" אומר שהשטן ידע שאחרי 9 ניסיונות שאברהם נתנסה ובכולם עמד בעוז ובגבורה הוא יעלה את יצחק לעולה ללא שום היסוס ואז תהיה "זכות" נוספת לאברהם. אמר השטן בליבו אחכה עד שיגדל יצחק ויהיו לו דעות משלו אולי הוא יתנגד לקיום המצווה וכך יהיה קטרוג על אברהם . אנחנו יודעים שבסוף זה לא היה ככה , אברהם ויצחק הלכו בלב שווה לקיים את רצון ה`. החינוך שקיבל יצחק מאברהם הושרש היטב ברמ"ח איבריו ושס"ה גידיו .

אני מאחל למשפחה היקרה שיגדלו את הרך הנולד להיות דומה להם ללכת בדרכי ה` לשמור את תורותיו ומצוותיו ושיזכה למצוא חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם וכל אשר יעשה יצליח.

יצחק מברך את יעקב ואומר לו " ייתן לך האלוקים מטל השמים ומשמני הארץ ורב דגן ותירוש "

ארבע הברכות האלה מתקיימות ביום השבת

טל השמים – רומז על נטילת ידיים

משמני הארץ – רומז לשמן שממנו מדליקים את הנר

דגן – זה הלחם עליו מברכים המוציא

ותירוש – זה היין עליו מקדשים

אני מאחל לכם שכמו שהשבת משפיעה כל טוב על ימי השבוע כך יושפעו חייהם של כל בני המשפחה מהצטרפותו של ___ לחיק המשפחה

מזל טוב


קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד . משה דידי16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2 Post
bottom of page