top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

ברכה לגיל 80 - ואם בגבורות שמונים שנה


29/12/2010 06:29:34

בס"ד ‏יום שלישי כ"א טבת תשע"א

פרקי אבות פרק ה משנה כב'

בן חמש שנים למקרא; בן עשר למשנה; בן שלוש עשרה למצוות; בן חמש עשרה לתלמוד; בן שמונה עשרה לחופה; בן עשרים לרדוף; בן שלושים לכוח; בן ארבעים לבינה; בן חמישים לעצה; בן שישים לזקנה; בן שבעים לשיבה;בן שמונים לגבורה; בן תשעים לשוח; בן מאה כאלו מת ועבר ובטל מן העולם.

כאשר מתבוננים במאמר המשנה קופצים לפנינו תאורי גיל שנשמעים לא מחמיאים במיוחד החל מגיל 60 .

בן שישים לזקנה

בן שבעים לשיבה

בן שמונים לגבורה ( יש מקומות שכתוב לגבורות, נוסח שמקובל בימינו שאומרים הגיע לגבורות )

יש פה מידרג בין : זקנה,שיבה,גבורות. האם זה סדר יורד, הכוונה שֶשׂיבה קשה מזקנה וגבורה קשה משיבה ?

או שזה סדר עולה, הכוונה ששיבה עדיפה על זקנה וגבורה עדיפה על שיבה ? כאשר קוראים את המשנה רואים שככל שעולים בגיל יש תכונות משופרות יותר , משוכללות יותר , עדיפות יותר ומפותחות יותר ולכן צריך לומר שהסדר עולה ועם הזמן אנו משתבחים.

לאור זאת אנו צריכים לומר שיש מעלה גדולה כאשר אומרים על מישהו ש- "הגיע לגבורות" וצריך להבין על איזה גבורה מדובר , האם על גבורת הכח או על גבורה אחרת ?

בוודאות ניתן לומר שלא מדובר על כח פיזי כי בגיל שמונים האדם חלש כח ואין לו את היכולות הפיזיות כפי שהיו לו בגיל צעיר יותר.

אם כך מה הכוונה במילה "גבורות" ?

רבי שמואל די אוזידא, בעל מדרש שמואל, הפירוש הקלאסי למסכת אבות, מפרש לשון "גבורה" כאזהרה רבתי:

"אף אם האדם הגיע לשמונים שנה, אל יתייאש מלהתגבר על יצרו באומרו כי אחר שהגיע לשמונים לא יסיתהו היצר הרע, עוד [=אל יאמר] כי אין בו כח, שהרי מצינו יוחנן כהן גדול ששימש בכהונה גדולה שמונים שנה ולבסוף נעשה צדוקי, ועל כן אמר בן שמונים לגבורה כלומר יש לו דחפים והוא צריך להתגבר על יצרו.

לפי פרשנות זו פירוש המילה גבורות הינו להתגבר

את המושג גבורות אנו פוגשים בתפילה . הברכה השנייה בתפילת שמונה עשרה שבה מבקשים "משיב הרוח ומוריד הגשם" נקראת גבורות , מה משמעות המלה גבורות בהקשר של הגשם?

אחד הביטויים המעניינים של חכמינו לתיאור ירידת המטר על הארץ הוא: 'גבורות גשמים', והסביר רבי יוחנן "מפני שיורדין בגבורה" (תענית ב, ע"א). את מובנה של הירידה בגבורה, ניתן לפרש בכמה אופנים:

א. ביחס לצורת הירידה, "בכח, כדי שיכנסו בארץ וירוו אותה".

ב. אפשר לדון על הירידה מבחינת התכלית ,'התועלת הגדולה שבירידת הגשמים', לקיומו של עולם (ע"פ רמב"ם פירוש המשנה, ברכות ה, ב).

ג. ניתן להדגיש את התלות של הגשמים בבורא, שלא נמסרו בידי שליח, בהנהגה השגרתית של הטבע והטעם לכך: "כדי לרדות בהם את הבריות, שחיי בני אדם בעולם הזה תלויים בהם" (ריטב"א).

ד. גבורות גשמים משמעותם 'דין' - "שהוא צמצום שהגשמים ירדו בעונתם" (שם משמואל, שמיני עצרת)

ה. השפע היורד ממרום, מצד חסד הבורא, הוא מוכן לרדת באופן שיהיה גמור בעניינו, שיוכל האדם ליהנות ממנו מיד, כעניין המן שהיה גמור ומוכן להנאתו. "אך מידת הגבורה פועלת היא הרבה עיכובים וצמצומים, באופן שיהיה צריך הרבה מדריגות, על ידי עבודת האדם עד שיבוא לכלל הנאה" (עולת ראי"ה חלק א', עמוד ער).

ו. גבורה מהוה ביטוי יותר שלם וכללי, והיא מקיפה בקרבה, וכוללת משמעותה גם כוח וגם גדולה (תוספות תענית ב, ע"א, ד"ה וכתיב).

משה רבינו עומד לפני פרעה ואומר לו "שלח את עמי ויעבדוני במדבר" והוא בן שמונים שנה, וּמֹשֶׁה, בֶּן-שְׁמֹנִים שָׁנָה, וְאַהֲרֹן, בֶּן-שָׁלֹשׁ וּשְׁמֹנִים שָׁנָה- בְּדַבְּרָם, אֶל-פַּרְעֹה. ( שמות פרק ז, פסוק ז ) מה באה התורה ללמד אותנו בעצם הציון שמשה היה בן שמונים שנה , מה עובדה זו תורמת להבנת הענין ? גיל שמונים הוא גיל שבו אפשר להתחיל , זה עדיין לא מאוחר, משה רבינו קיבל עליו בגיל שמונים את השליחות של הנהגת עם ישראל במשך ארבעים שנה החל מיציאת מצרים ועד רגע לפני הכניסה לארץ ישראל. גם בגיל זה אפשר לעשות דברים , להוביל ולבצע.

המילה " גבורות " מלמדת אותנו שבגיל זה יש לאדם דחפים ורצונות וגבורה מהווה ביטוי לשלם ולכללי . השפע היורד ממרום, מצד חסד הבורא, הוא מוכן לרדת באופן שיהיה גמור בעניינו, שיוכל האדם ליהנות ממנו מיד, כעניין המן שהיה גמור ומוכן להנאתו . אני רוצה לאחל ל.... שיזכה להמשיך ולעשות ....

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

4,190 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

דינה בת לאה - סיפור האונס 21/03/2010 23:37:12 סיפור האונס – דינה בת לאה הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו

Post: Blog2 Post
bottom of page