top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

ברכה לזבד הבת

עודכן: 11 בינו׳ 2021


11/05/2009

בס"ד

ברכה לזבד הבת


מבריאת העולם ובמשך כ-2200 שנים לא מוזכרת בתורה לידה של בת וזה לא בגלל שמקומם של הנשים לא נפקד בספר בראשית ונזכיר חלק מהשמות: חוה,עדה,צילה,שרה,רבקה, ועוד . עד שמגיעים ללאה אשתו של יעקב אבינו " וְאַחַר, יָלְדָה בַּת; וַתִּקְרָא אֶת-שְׁמָהּ, דִּינָה " לאחר שהיא יולדת את זבולון כבן שישי אומרת לאה " זְבָדַנִי אֱלֹהִים אֹתִי זֵבֶד טוֹב" עפ"י המדרש דינה נולדה כתאומה של זבולון ולכן מסביר המדרש את פירוש המלה " זֵבֶד " – ראשי תיבות : זבולון ודינה אז הנה אנחנו נפגשים פה היום כדי לחגוג את מסיבת "זבד הבת" של ______ .ניתן להסתכל על יום ההולדת בשתי השקפות עולם:

1. יום בו נולדתי – יום מקרי לחלוטין ללא שום משמעות.

2. יום בו אלוקים ברא אותי.

על פי הגישה הראשונה מתייחסים רק לקיום העצמי שלנו ולא רואים קשר לתכלית קיומינו בעולם הזה

לעומת זאת, על פי הגישה השנייה מובן שקיומנו כרוך בתכלית מסוימת וכפי שאומר הרמח"ל בספרו "מסילת ישרים" שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו.

לכל אדם יש ייעוד מיוחד בעולם. ייעוד אותו רק הוא יכול לבצע, כל יצור, כל נברא הוא חלק מפאזל גדול. ולא נגזים אם נאמר : "לפני X שנים החליט ה` שהעולם לא יכול להמשיך להתקיים בלעדייך _____ לכן הוא ברא אותך".

אולי לכך רומזים דברי חז"ל (מסכת סנהדרין דף כב )

"לפיכך כל אחד ואחד חייב לומר בשבילי נברא העולם"

בתקופת המשנה היו נוהגים בעיר בֵיתָר כשנולד תינוק - שתלו ארז, תינוקת - שתלו תורנית (אורן?). וכשהיו נישאים זה לזו קיצצו את העצים ועשו מהם כלונסאות לחופה."

כמה יפה היתה הגישה ששני עצים שונים נשתלים ביום ההולדת ומשני עצים אלה יוצרים אחר שנים ישות חדשה משותפת שנקראת "משפחה" וכך נוצרת חוליה נוספת בשרשרת הדורות.

יש המפרשים את המילה "זבד" – שפע טובה , מתנה ואני רוצה לאחל מכאן למשפחה היקרה שתזכה לשפע טובה עם קבלת המתנה הזו שנקראת _____.

האם זה דבר פשוט וברור שבני זוג מביאים ילד לעולם ?

אם נבדוק את הדברים בהיבט הדתי מבחינת הכדאיות נראה שהדברים ממש לא פשוטים .

אני רוצה להביא לכם את שאלתו של "האור החיים הקדוש" והשאלה היא כזו: אנו יודעים שמצד הדין אין חובה על האשה להינשא כי היא פטורה ממצוות פריה ורביה אז מדוע שהאישה תירצה להרות , לסחוב את ההיריון תשעה חודשים לסבול את כאבי הלידה ולגרום לגוף שינויים לא קלים? ובלשוננו "מה יוצא לה מזה"?

ואומר "אור החיים הקדוש" שאם האשה נכנסת להריון מתוך רצון להביא ילדים ולהמשיך את שרשרת הדורות ולא מתוך רצון ההנאה אזי מובטח לה לקבל שכר .

והשכר שהאישה מקבלת הוא :

השכר עבור זה שהן לוקחות את הילדים בעגלות לבית המדרש לשמוע תורה .

במילים אחרות השכר של האישה הינו עבור חינוך הילדים.

זהו שכתוב במשלי (י` , א`) "בן חכם ישמח אב ובן כסיל תוגת אימו"

יש פה שכר כפול

1. שהאישה מקבלת את שכר הלימוד עבור לימוד הילידים

2. יש לה בעל שמח וזה לא פחות חשוב

אני רוצה לברך את ההורים שיזכו לגדל את ___ בשמחה בהנאה

שתעניקו לה חינוך לאהבת התורה וארץ ישראל שתזכו לשפע של ברכות ושהתינוקת תגדל לתפארת עם ישראל ומדינת ישראל ............


871 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2 Post
bottom of page