top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

דינה בת לאה - סיפור האונס

דינה בת לאה - סיפור האונס

21/03/2010 23:37:12

סיפור האונס – דינה בת לאה

הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו הרב ובתו דינה. כאשר הם מגיעים לשכם , דינה יוצאת להכיר תרבות חדשה ולראות איך מבלים בעיר הגדולה " וַתֵּצֵא דִינָה בַּת-לֵאָה, אֲשֶׁר יָלְדָה לְיַעֲקֹב, לִרְאוֹת, בִּבְנוֹת הָאָרֶץ " . דינה מגיעה מרצונה לאתרי הבילוי שבעיר ושם הנערה הזרה מושכת את תשומת לב בנו של נשיא הארץ , חמור בן שכם . הוא חושק בה ודינה מרצונה החופשי מצטרפת אליו ואז קורה מה שקורה בכל מועדון לילה בימינו " וַיִּקַּח אֹתָהּ וַיִּשְׁכַּב אֹתָהּ, וַיְעַנֶּהָ " . בסיום האונס שתחילתו היה ברצון שכם בן חמור עובר מהפך גדול בחייו , המפגש המקרי והמזדמן מצית בו את אש האהבה ואף יותר מזה " וַתִּדְבַּק נַפְשׁוֹ, בְּדִינָה בַּת-יַעֲקֹב " , שכם בן חמור אינו זונח את דינה לאחר האונס אלא נשאר איתה ופותח את ליבו בפניה , " וַיֶּאֱהַב, אֶת-הַנַּעֲרָ, וַיְדַבֵּר, עַל-לֵב הַנַּעֲרָ ".

תגובת יעקב

יעקב מחריש כשנודע לו סיפור האונס אולם הסיבה לתחושתו היא " וְיַעֲקֹב שָׁמַע כִּי טִמֵּא אֶת דִּינָה בִתּוֹ " האונס פחות מטריד את יעקב אלא ההיבט הדתי דינה טמאה בעקבות האונס. יעקב מתקשה להתמודד בצורה גלויה עם מעשה האונס של דינה ולכן הוא " וְהֶחֱרִשׁ יַעֲקֹב עַד בֹּאָם " . סיפור האונס נודע לאחי דינה לא מיעקב " וּבְנֵי יַעֲקֹב בָּאוּ מִן הַשָּׂדֶה כְּשָׁמְעָם " כשהשמועה מגיעה אליהם הם חוזרים מיד הביתה והתגובה שלהם מורכבת מסערת רגשות " וַיִּתְעַצְּבוּ הָאֲנָשִׁים וַיִּחַר לָהֶם מְאֹד " עצב וכעס אבל הסיבה היותר חשובה היא כבוד המשפחה " כִּי נְבָלָה עָשָׂה בְיִשְׂרָאֵל לִשְׁכַּב אֶת בַּת יַעֲקֹב וְכֵן לֹא יֵעָשֶׂה. " הצעתו הכנה של חמור אבי שכם לכינון יחסים של שותפות משפחתית " בְּנֹתֵיכֶם תִּתְּנוּ לָנוּ וְאֶת בְּנֹתֵינוּ תִּקְחוּ לָכֶם " ושותפות מסחרית " שְׁבוּ וּסְחָרוּהָ וְהֵאָחֲזוּ בָּהּ " מעלה בלב האחים ( שמעון ולוי ) רעיון לנקום באנשי שכם על המעשה שעשה חמור בדינה . האחים מעמידים בפני חמור את התנאי לכינון יחסים " אִם תִּהְיוּ כָמֹנוּ לְהִמֹּל לָכֶם כָּל זָכָר " והתנאי הוא חד משמעי ללא פשרות וללא משא ומתן אחרת " וְלָקַחְנוּ אֶת בִּתֵּנוּ וְהָלָכְנוּ " . המו"מ היה מוצלח WIN WINשכם וחמור הולכים לאנשי עירם ומשכנעים אותם לשתף פעולה " וַיִּמֹּלוּ כָּל זָכָר, כָּל יֹצְאֵי שַׁעַר עִירוֹ " . שמעון ולוי מחכים ליום השלישי לאחר הברית אז הכאב גדול מאוד הם לוקחים את חרבם " וַיַּהַרְגוּ כָּל זָכָר " וגם את חמור ואת שכם ואז להשלמת גאולת כבוד המשפחה הם " וַיִּקְחוּ אֶת דִּינָה מִבֵּית שְׁכֶם וַיֵּצֵאוּ "

מה עם דינה ?

קולה של דינה לא נשמע במהלך כל הסיפור אולם ניתן להסיק ממספר מילים הכתובות בחומש על הלך רוחה ותחושותיה. "ותצא" דינה כנערה צעירה אינה מוגבלת בתנועותיה והיא רשאית לצאת מחוץ לבית. "לראות בבנות הארץ" יש לדינה סקרנות להכיר את הסביבה החדשה ואת התרבות המקומית . "ויקח" שכם את דינה לא מדובר בפעולה כוחנית ,הוא לא החזיק בה בכוח . ניתן להניח שדינה פנתה לשכם שילך לבית משפחתה ויבקש את ידה , דינה נשארה בבית שכם עד לאחר המו"מ ולמעשה עד לאחר ששמעון ולוי נלחמים באנשי שכם ואז "ויקחו את דינה מבית שכם ויצאו".

גילוי הלב של שכם לאחר מקרה האונס עושה משהו לדינה היא לא בורחת מבית שכם אלא נשארת שם . היא מאמינה לאהבתו ומן הסתם היא שולחת את שכם ואביו לבקש את ידה מיעקב . אין כאן מקרה של חטיפה אלא שיתוף פעולה שיש לו כנראה הסכמה של דינה.

מה עם כבוד המשפחה ?

האחים אכן הצילו את כבוד המשפחה הם הרגו כל זכר בזזו את רכוש שכם ולקחו בשבי את הנשים והילדים . יעקב ראה במעשה התגרות ביושבי הארץ התגובה היתה קיצונית לעומת המעשה , לתפיסת יעקב מעשה הנקמה של לוי ושמעון הינו בבחינת "יצא שכרו בהפסדו" יעקב בודאי נפגע ממעשה האונס אבל היה מוכן להבליג ולא לסכן את משפחתו.

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

40 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

21/03/2010 23:41:19 סיפור האונס - אמנון ותמר הסיפור על אמנון ותמר מסופר בספר שמואל ב' פרק יג'. בסיפור הזה שלושה אחים . אבשלום בנו השלישי של דוד ושם אימו מעכה בת תלמי מלך גשור אמנון בנו בכורו של דוד וש

Post: Blog2 Post
bottom of page