top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

זכות אבות - אברהם יצחק ויעקב

עודכן: 12 בינו׳ 2021

האם קיימת "זכות אבות " בימינו

15/05/2009 13:11:20

דבר תורה לפרשת בחוקותי

אחרי שאנחנו קוראים את פסוקי התוכחה והעונשים הרבים שיש בפרשה , אנחנו מגיעים למספר פסוקים של נחמה שנותנים לנו אוויר לנשימה וסיבה לאופטימיות כלשהי . בתקופתנו אחרי אלפיים שנות גלות אנחנו יכולים להצביע על אירועים שקרו לנו בהיסטוריה שמקורם בקללות שבפרשה ומעניין להבין את משמעות ההבטחות שיש באותם פסוקים של נחמה שכתובים לאחר הקללות . שני מושגים מופיעים בפסוקי הנחמה : ברית ( מסומן בצהוב ) , זכירה ( מסומן בירוק ) . קללה איומה כתובה בפרק כו` פסוק לח`

וַאֲבַדְתֶּם, בַּגּוֹיִם; וְאָכְלָה אֶתְכֶם, אֶרֶץ אֹיְבֵיכֶם.

ומול קללה זו של חוסר תקווה מופיעה נבואת הנחמה של הנביא ישעיהו (פרק כז` פסוק יג` ) וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא, יִתָּקַע בְּשׁוֹפָר גָּדוֹל, וּבָאוּ הָאֹבְדִים בְּאֶרֶץ אַשּׁוּר, וְהַנִּדָּחִים בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם; וְהִשְׁתַּחֲווּ לַיהוָה בְּהַר הַקֹּדֶשׁ, בִּירוּשָׁלִָם.

להלן פסוקי הנחמה שבפרשה

מב וְזָכַרְתִּי, אֶת-בְּרִיתִי יַעֲקוֹב; וְאַף אֶת-בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת-בְּרִיתִי אַבְרָהָם, אֶזְכֹּר- וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר. מג וְהָאָרֶץ תֵּעָזֵב מֵהֶם וְתִרֶץ אֶת-שַׁבְּתֹתֶיהָ, בָּהְשַׁמָּה מֵהֶם, וְהֵם, יִרְצוּ אֶת-עֲו‍ֹנָם; יַעַן וּבְיַעַן- בְּמִשְׁפָּטַי מָאָסוּ, וְאֶת-חֻקֹּתַי גָּעֲלָה נַפְשָׁם. מד וְאַף-גַּם-זֹאת בִּהְיוֹתָם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיהֶם, לֹא-מְאַסְתִּים וְלֹא-גְעַלְתִּים לְכַלֹּתָם- לְהָפֵר בְּרִיתִי, אִתָּם: כִּי אֲנִי יְהוָה, אֱלֹהֵיהֶם. מה וְזָכַרְתִּי לָהֶם, בְּרִית רִאשֹׁנִים: אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי-אֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לְעֵינֵי הַגּוֹיִם, לִהְיוֹת לָהֶם לֵאלֹהִים- אֲנִי יְהוָה. מו אֵלֶּה הַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים, וְהַתּוֹרֹת, אֲשֶׁר נָתַן יְהוָה, בֵּינוֹ וּבֵין בְּנֵי יִשְׂרָאֵל- בְּהַר סִינַי, בְּיַד-מֹשֶׁה. {פ}

מפה מגיע המושג - זכות אבות

פרקי אבות ב` , ב`

רבן גמליאל בנו של רבי יהודה הנשיא אומר: יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ, שיגיעת שניהם משכחת עוון. וכל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטילה וגוררת עוון. וכל העמלים עם הצבור, יהיו עמלים עימהם לשם שמים, שזכות אבותם מסייעתן וצדקתם עומדת לעד. ואתם, מעלה אני עליכם שכר הרבה כאלו עשיתם.

זכות אבות – לא רק במובן הביולוגי אלא גם במובן של המשך הדרך

האם זכות אבות היא פריבילגיה ודאית , בירכת שפע ללא סוף?

ברית היא דו צדדית – ואם אחד מהצדדים לא מקיים אותה אז הברית לא קיימת ואין לה תוקף ( ה` ודאי שומר על הברית , מה איתנו ? )

אז האם יש לנו עדיין את זכות אבותינו אברהם יצחק ויעקב ... להלן התייחסות המדרש לשאלה זו

מדרש רבה פרשת בחוקותי

עד מתי זכות אבות קיימת ר` תנחומא אמר בשם ר` חייא בר מנחמא ואמרי לה ר` ברכיה בר חלבו בשם רבא בר זבדא עד יהואחז הה"ד (מ"ב יג) ויחן ה` אותם וירחמם וגו` עד עתה עד עתה זכות אבות קיימת ר` יהושע ב"ל אמר עד אליהו הה"ד (שם א יח) ויהי בעלות המנחה ויגש אליהו הנביא וגו` שמואל אמר עד הושע הה"ד (הושע ב) ועתה אגלה את נבלותה לעיני מאהביה ואיש לא יצילנה מידי ואין איש האמור כאן אלא אברהם כד"א (בראשית כ) ועתה השב אשת האיש ואין איש אלא יצחק שנאמר (שם כד) מי האיש הלזה ואין איש אלא יעקב שנא` (שם כה) ויעקב איש תם ר` יודן אמר עד חזקיה כד"א (ישעיה ט) למרבה המשרה ולשלום אין קץ וגו` ר` יודן ברבי בשם רבי ברכיה אמר אם ראיתה זכות אבות שמטה וזכות אמהות שנתמטטה לך והטפל בחסדים הה"ד (שם נד) כי ההרים ימושו והגבעות תמוטינה הרים אלו אבות והגבעות אלו אמהות ואח"כ וחסדי מאתך לא ימוש

גם הגמרא מתייחסת ונדרשת לשאלה זו, להלן דברי הגמרא

מסכת שבת נה` עא`

מאימתי תמה זכות אבות אמר רב מימות הושע בן בארי שנא` (הושע ב) אגלה את נבלתה לעיני מאהביה ואיש לא יצילנה מידי ושמואל אמר מימי חזאל שנאמר (מלכים ב יג) וחזאל מלך ארם לחץ את ישראל כל ימי יהואחז וכתיב (מלכים ב יג) ויחן ה` אותם וירחמם ויפן אליהם למען בריתו את אברהם יצחק ויעקב ולא אבה השחיתם ולא השליכם מעל פניו עד עתה ר` יהושע בן לוי אמר מימי אליהו שנאמר (מלכים א יח) ויהי בעלות המנחה ויגש אליהו הנביא ויאמר ה` אלהי אברהם יצחק וישראל היום יודע כי אתה אלהים בישראל ואני עבדך ובדברך עשיתי [את] כל הדברים האלה וגו` ורבי יוחנן אמר מימי חזקיהו שנאמר (ישעיהו ט) למרבה המשרה ולשלום אין קץ על כסא דוד ועל ממלכתו להכין אותה ולסעדה במשפט ובצדקה מעתה ועד עולם קנאת ה` צבאות תעשה זאת וגו`:

א"ר אחא לעולם זכות אבות קיימת לעולם מזכירין ואומרין (דברים ד) כי אל רחום ה` אלהיך לא ירפך ולא ישחיתך ולא ישכח את ברית אבותיך וגו` (בדרש רבה).

מהאמור במדרש רבה ומהדיון בגמרא עולה שזכות אבות היא קרן קצובה שנהננו ממנה עד תקופה מסוימת ואז היא נגמרה ממש כמו פיקדון כספי בבנק שאתה מושך כסף עד שהקרן נגמרת למעט דעתו האופטימית של רב אחא שקרן זכות האבות לעולם קיימת .

העובדה היא שלאחר אלפיים שנות גלות חזרנו לארצנו האם בגלל זכות אבות או בגלל ברית אבות ?

רבינו תם אומר "זכות אבות תמה אבל ברית אבות לא תם"

אנחנו עדיין מבקשים את זכות האבות כי אנו כמו ילד קטן המצפה לקבל מאביו מחסה ומילוי צרכים כך גם אנו מתרפקים בזיכרונות ועדיין מצפים לקבל זכות אבות

בפועל עפ"י האמור במדרש ובגמרא קיימת לנות ברית אבות וברית כדי לקיימה צריך ששני הצדדים לא יפרו אותה אחרת אין זכות קיום לברית .

במשוואה הזאת יש לנו לבוא רק אל עצמינו בדרישה לקיים את הברית וזאת מתוך אמונה שלימה שה` הוא " שומר הברית " , חלקנו בברית הינו קיום מצוות ה` ואם נבצע זאת נוכל לצפות גם לקבל "זכות אבות"


קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד . משה דידי


15 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2 Post
bottom of page