top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

כיבוד הורים

עודכן: 12 בינו׳ 2021

כיבוד הורים - בשביל מי ?

02/12/2009 22:31:47

בס"ד פרשת וישלח

הדברים לעילוי נשמתו של רבי מאיר אלישע ז"ל

" וַיִּשְׁלַח יַעֲקֹב מַלְאָכִים לְפָנָיו, אֶל-עֵשָׂו אָחִיו, אַרְצָה שֵׂעִיר, שְׂדֵה אֱדוֹם."

פתיחתה של הפרשה מכניסה מימד חדש לבחיר האבות , ליעקב . בפרשה הקודמת , ממש בסופה וזה למעשה הפסוקים הראשונים של פרק לב` , תחילת פרשת וישלח אנו פוגשים תופעה מוזרה ומיוחדת במינה

א וַיַּשְׁכֵּם לָבָן בַּבֹּקֶר, וַיְנַשֵּׁק לְבָנָיו וְלִבְנוֹתָיו- וַיְבָרֶךְ אֶתְהֶם; וַיֵּלֶךְ וַיָּשָׁב לָבָן, לִמְקֹמוֹ. ב וְיַעֲקֹב, הָלַךְ לְדַרְכּוֹ; וַיִּפְגְּעוּ-בוֹ, מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים. ג וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב כַּאֲשֶׁר רָאָם, מַחֲנֵה אֱלֹהִים זֶה; וַיִּקְרָא שֵׁם-הַמָּקוֹם הַהוּא, מַחֲנָיִם.

יעקב פוגש מחנה של מלאכים , מן הסתם היו מספר לא קטן של מלאכים מקובצים בתוך מספר אוהלים בשדה . (מלאכי חוץ לארץ מלווים אותו , מלאכי הארץ באים לקבל את פניו ועוד 3 מלאכים שמקבלים את השליחות לעשו )

מזה שיעקב קורא למקום מחניים , בלשון רבים אנו יכולים להבין שהיו לפחות 2 אוהלים זה מחזה נדיר שיש התגלות של מספר רב של מלאכים .

אצל אברהם אבינו מצאנו התגלות של 3 מלאכים שכל אחד מהם בא לבשר לו בשורה , כי אין מלאך עושה שתי שליחויות , האחד לבשר לו על לידת יצחק ,השני כדי לרפא אותו מפצע הברית והשלישי להחריב את סדום ועמורה.

ביתר המקומות בתנך מדובר על התגלות של מלאך אחד ואילו אצל יעקב אבינו יש מפגש עם הרבה מלאכים.

מלאכים אלה מקבלים את השליחות שמתוארת בפסוק ד` " וַיִּשְׁלַח יַעֲקֹב מַלְאָכִים" ורש"י מסביר במקום שמדובר על מלאכים ממש ואת מי הוא שלח ? מן הסתם אלו הם המלאכים שמוזכרים קודם .

שאלה מעניינת היא מה זכה יעקב לפגוש קבוצה גדולה של מלאכים אבל השאלה היותר מעניינת היא מה הזכות של עשיו הרשע שזכה שמלאכים ממש נשלחים אליו ע"י יעקב ?

ניתן לומר לדעתי שאם יעקב חשש מעשיו כי הוא יעקב לא קיים את מצוות "כבד את אביך ואת אימך" ועשיו כן אזי זכה עשיו לראות מלאכים ממש בזכות מצוות כיבוד הורים שקיים.

אנו עוסקים היום באזכרה לרבי מאיר אלישע וזו הזדמנות טובה להאיר את מצוות כיבוד הורים מזווית נוספת .

על מצוות "כבד את אביך ואת אימך" נאמר "למען יאריכון ימיך" לכאורה התורה מציגה לנו מצווה ושכר המצווה . איך זה יתכן הרי אנו יודעים "שכר מיצווה בעולם הזה ליכא (אין ) ".

אפשר להסביר את הפסוק הזה באמצעות סיפור מרגש שכתוב בספרי ילדים ולהלן תמצית הסיפור :

בבית שבו גרו זוג הורים עם ילדים גר גם הסבא . ככל שהסבא התבגר קצרה רוח ההורים מהטיפול בו וכך הם צימצמו את מרחב המחייה שלו עד שלימים היקצו לו פינה קטנה מתחת חדר המדרגות וכל מה שהיה לסבא זה מחצלת עליה ישב וישן.

יום אחד הנכד ניגש אל המחצלת וגוזר אותה לשניים . שואל אותו האבא מדוע גזרת את המחצלת? עונה לו הבן אני דואג לך אבא וכאשר אתה תהיה זקן אני רוצה שגם לך תהיה מחצלת עליה תשב . זה הספיק לאבא , הוא הבין ושינה את התנהגותו לאביו.

אז מה הפירוש של "למען יאריכון ימיך" ?

אם אתה האבא תראה דוגמא ותטפל בהוריך כמו שצריך אזי יש סיכוי טוב שכאשר אתה תהיה זקן ילדיך יטפלו בך כמו שצריך ואם תזכה שילדיך יטפלו בך כמו שצריך אזי תזכה לאריכות ימים .

מצוות כיבוד הורים היא מצווה מיוחדת מאוד . כל מצווה יש לה מקום וזמן . מצוות כיבוד הורים נוהגת כל הזמן ובכל מקום . ספר החינוך כותב שמצוות כיבוד הורים נמשכת גם לאחר שההורים אינם בחיים ולמעשה כל זמן שאתה הבן בחיים המצווה הזו קיימת .

יהי רצון שנזכה לקיים את "כבד את אביך ואת אימך – למען יאריכון ימיך "

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד . משה דידי


8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2 Post
bottom of page