top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

מדוע משכן ולא בית מקדש?01/02/2014 20:13:37

לאורך 5 הפרשיות האחרונות של ספר שמות מתואר תהליך בניית המשכן החל משלב איסוף התרומות, התכנון והביצוע.


אכן הרבה מלל כדי לתאר בנייה של "צריף" שמעליו יש עורות כגג ועוד כמה כלים. לשם השוואה, בריאת העולם זכתה ל- 33 פסוקים בלבד.

מדוע היו צריכים להקים את המשכן?

כדי להבין את השאלה צריכים להסתכל על האירועים לאורך ציר הזמן, להלן התאריכים: יציאת מצרים – ט"ו בניסן שנה א' מתן תורה – ו' בסיוון שנה א' שבירת הלוחות ומעשה העגל – יז' בתמוז שנה א' משה עולה להר סיני פעמיים כל פעם 40 יום ולילה וחוזר – י' בתשרי שנה א' בקשת תרומה להקמת המשכן – יא' בתשרי חנוכת המשכן – א' בניסן שנה א' שליחת המרגלים לתור את הארץ – אייר שנה ב' ליציאת מצריים

הרי מלכתחילה התכוון הקב"ה להכניס את עם ישראל לכנען לאחר קבלת התורה, לולא "התקרית השלילית" עם המרגלים הכניסה לארץ ישראל היתה במהלך חודש סיוון שנה ב' ליציאה ממצרים ואז עם הכניסה לארץ ישראל היו בונים כבר את בית המקדש הקבוע. והשאלה היא מדוע נדרשו להקים את המשכן שהיה אמור להיות לתקופה קצרה? האם הקב"ה ידע שבעקבות חטא המרגלים תהיה גזירת נדודים של ארבעים שנה ולכן ניתן הציווי להקמת המשכן?

פרשנים מנסים להסביר את השאלה דרך התיאור של אירוסין ונישואין שלאחר האירוסין ( מעמד הר סיני ) התאווה הקב"ה לכלתו ( עם ישראל ) ולכן רצה לכנוס אותם מתחת לחופה מוקדם יותר ולכן ניתן הציווי לבניית המשכן למרות שזה אמור להיות לטווח קצר.

הבעיה עם פירוש זה הוא מדרש שאומר שבניית המשכן הסתיימה תוך 3 חודשים, ז"א שכבר בסוף חודש כסלו המשכן היה מוכן, אז מדוע חיכו עד א בניסן כדי לחנוך אותו? אם הקב"ה התאווה לרעייתו היו מקימים וחונכים את המשכן כבר ב- א' בטבת?

אפשר לעיין במאמר הבא בעניין מתי סיימו להקים את המשכן

רציתי להאיר את הנקודה הזו

הקב"ה הוציא ממצריים עם של עבדים שהיו רגלים לעבוד כמו שעבדים עובדים מהר והרבה. אנשים שיש הרגל כזה לא יודעים להיות בבטלה. 40 יום שמשה עלה להר סיני בפעם הראשונה הסתיימו בזה שהעם רצה להעסיק את עצמו ולכן בנה את העגל. אמר הקב"ה איך אוכל להעסיק את העם הזה עד הכניסה לארץ ישראל שתהיה בחודש אייר/סיוון? מדוע בתקופה זו? כי בתקופה זו החיטה הבשילה ויש פירות קיץ בשפע ויהיה קל לעם ישראל להתאקלם בארץ כנען

אמר הקב"ה ניתן להם משימה לבנות משכן כך הם יתעסקו בעבודה שבה הם היו רגילים ולא יהיו בבטלה שעלולה לגרום להם לתקלה נוספת כפי שקרה עם העגל.

אך מה לעשות ועם העבדים שהיה עם של עבודה סיים את בניית המשכן בחצי מהזמן וכבר בסוף חודש כסלו הכל היה גמור. עכשיו מה עושים ? האם לחנוך את המשכן ב- א' בטבת ?

בספר ויקרא אנו פוגשים את שמונת ימי המילואים. הם התקיימו בסוף חודש אדר. בשבעת הימים הראשונים משה מבצע את כל פעולות הקרבת הקורבנות ואהרון לומד. ביום השמיני שהוא היום האחרון של חודש אדר, היתה חזרה גנרלית שבה אהרון הכהן מבצע את כל הפעולות בהשגחתו של משה ומיד לאחר מיכן מגיעים הנשיאים ומקריבים החל מ- א' בניסן כל אחד את קורבנו עד יב' בניסן. אנו זוכרים שביום השמיני היתה טרגדיה למשפחת אהרון כאשר נדב ואביהו נשרפו בהקריבם אש זרה.

נחזור לשאלה אם כך מדוע התעכבו ולא הקימו את המשכן עד א' בניסן ?

כנראה שמשה תרגל את הלווים בפירוק והרכבה של המשכן כמו שאנחנו מכירים מהצבא, צריכים לתרגל את הפעולות ביום ובלילה עד שכל אחד ידע מה תפקידו ומה הוא צריך לעשות, זה לוקח זמן של כ- 3 חודשים.

אחרי התרגול בבנייה והקמה של המשכן היה תרגול של משה ואהרון בתהליך עבודת ה' במשכן ורק כאשר הכל היה מוכן הוקם המשכן באופן רשמי. א' בניסן.

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

דינה בת לאה - סיפור האונס 21/03/2010 23:37:12 סיפור האונס – דינה בת לאה הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו

Post: Blog2 Post
bottom of page