top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

נח שולח את היונה ( יונה הנביא ? )28/10/2011 12:01:37

המעבר בין פרשת בראשית לפרשת נח מקפיץ אותנו תוך שבוע ימים באלף שנים וזה מתקרב למה שכתוב בספר תהילים "כי אלף שנים בעיניך כיום אתמול כי יעבור ואשמורה בלילה". אלף השנים הראשונות של היקום מסתיימות באקורד צורם מאוד ה וַיַּרְא יְהוָה, כִּי רַבָּה רָעַת הָאָדָם בָּאָרֶץ, וְכָל-יֵצֶר מַחְשְׁבֹת לִבּוֹ, רַק רַע כָּל-הַיּוֹם. ו וַיִּנָּחֶם יְהוָה, כִּי-עָשָׂה אֶת-הָאָדָם בָּאָרֶץ; וַיִּתְעַצֵּב, אֶל-לִבּוֹ. ז וַיֹּאמֶר יְהוָה, אֶמְחֶה אֶת-הָאָדָם אֲשֶׁר-בָּרָאתִי מֵעַל פְּנֵי הָאֲדָמָה, מֵאָדָם עַד-בְּהֵמָה, עַד-רֶמֶשׂ וְעַד-עוֹף הַשָּׁמָיִם: כִּי נִחַמְתִּי, כִּי עֲשִׂיתִם. ( פרק ו ) משהו רע קורה בעולם, התרבות מקולקלת ולא רק בין בני האדם אלא גם החיות והבהמות נזקקות לשאינן בני מינן. עד שמגיע נח והתורה אומרת וְנֹחַ, מָצָא חֵן בְּעֵינֵי יְהוָה - יש פה אזושהי אנחת רווחה שהולדת נח היא נקודת מפנה. נח וחן הם אותן האותיות. כאשר התורה מציגה את נח ומיד את תרבות בני האדם זה דבר והיפוכו.

ט אֵלֶּה, תּוֹלְדֹת נֹחַ- נֹחַ אִישׁ צַדִּיק תָּמִים הָיָה, בְּדֹרֹתָיו: אֶת-הָאֱלֹהִים, הִתְהַלֶּךְ-נֹחַ. י וַיּוֹלֶד נֹחַ, שְׁלֹשָׁה בָנִים- אֶת-שֵׁם, אֶת-חָם וְאֶת-יָפֶת. יא וַתִּשָּׁחֵת הָאָרֶץ, לִפְנֵי הָאֱלֹהִים; וַתִּמָּלֵא הָאָרֶץ, חָמָס. יב וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת-הָאָרֶץ, וְהִנֵּה נִשְׁחָתָה: כִּי-הִשְׁחִית כָּל-בָּשָׂר אֶת-דַּרְכּוֹ, עַל-הָאָרֶץ.

בימינו כאשר אומרים את המילה חמס מבינים את המשמעות גם במובנים אחרים

יג וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים לְנֹחַ, קֵץ כָּל-בָּשָׂר בָּא לְפָנַי- כִּי-מָלְאָה הָאָרֶץ חָמָס, מִפְּנֵיהֶם; וְהִנְנִי מַשְׁחִיתָם, אֶת-הָאָרֶץ. יד עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי-גֹפֶר, קִנִּים תַּעֲשֶׂה אֶת-הַתֵּבָה; וְכָפַרְתָּ אֹתָהּ מִבַּיִת וּמִחוּץ, בַּכֹּפֶר.

במשך 120 שנה נח מבצע פעולות שמרמזות על מה שהולך להיות והדברים נעשים כאילו בהילוך איטי. הוא נוטע עצים ומסביר לעולם שקץ כל בשר בא. העצים גדלים והוא חוטב אותם ומסביר לעולם שקץ כל בשר בא. הוא בונה תיבה ומסביר לעולם קץ כל בשר בא ואף אחד לא מאמין לו, הוא בשלו והם בשלהם. המאמינים שבהם אמרו שאם יבוא מבול אזי הם יהרגו את נח ויכנסו לתיבה במקומו. אני מנסה להבין איך יכול להיות מצב כזה שנח איש צדיק היה בדורותיו לא הצליח במשך 120 שנה לשכנע את העולם שהולך להיות אסון בקנה מידה עולמי, צונאמי כזה גדול כמו שקרה בשנת 2005 או כמו שקורה עכשו בתאילנד " עיר החטאים והעבודה זרה " מדינה שלמה הולכת וטובעת במים שהולכים וגואים מזה 3 חודשים. אלף וחמש מאות שנים לאחר מכן מגיע הנביא יונה ( יונה חי בתקופת הנביא אליהו, ותקופת נבואתו הינה מיד לאחר חג הסוכות ממש בתקופה שבה אנו קוראים את פרשת נח. כתוב בילקוט שמעוני:" אמר רבי יונה, יונה בן אמתי מעולי רגלים הוה, ונכנס לשמחת בית השואבה ושרתה עליו רוח הקדש. ללמדך, שאין השכינה שורה אלא על לב שמח, שנאמר והיה כנגן המנגן ותהי עליו יד ה'" (יונה - פרק א - רמז תקנ). משמחת חג הסוכות הוא מתחיל בתפקידו "וירד יפו" - תחילת הירידה. ) והוא יוצא בשליחות שלא מרצונו החופשי אל העיר נינוה, העיר הגדולה, שאורכה כמהלך רגלי של שלושת ימים, מצבה התרבותי של נינוה היה רע ומזכיר את התנהגות בני האדם בתקופת נח וַיְהִי, דְּבַר-יְהוָה, אֶל-יוֹנָה בֶן-אֲמִתַּי, לֵאמֹר. קוּם לֵךְ אֶל-נִינְוֵה, הָעִיר הַגְּדוֹלָה- וּקְרָא עָלֶיהָ: כִּי-עָלְתָה רָעָתָם, לְפָנָי. וַיְהִי דְבַר-יְהוָה אֶל-יוֹנָה, שֵׁנִית לֵאמֹר. קוּם לֵךְ אֶל-נִינְוֵה, הָעִיר הַגְּדוֹלָה; וּקְרָא אֵלֶיהָ אֶת-הַקְּרִיאָה, אֲשֶׁר אָנֹכִי דֹּבֵר אֵלֶיךָ.

יונה לא מספיק לעבור את כל העיר אלא מהלך של יום אחד בלבד וכבר מתבצע מהפך בנינוה. במהפך הזה משתתפים האנשים הפשוטים, המלך, וכל בעלי החיים

וַיָּקָם יוֹנָה, וַיֵּלֶךְ אֶל-נִינְוֵה- כִּדְבַר יְהוָה; וְנִינְוֵה, הָיְתָה עִיר-גְּדוֹלָה לֵאלֹהִים- מַהֲלַךְ, שְׁלֹשֶׁת יָמִים. וַיָּחֶל יוֹנָה לָבוֹא בָעִיר, מַהֲלַךְ יוֹם אֶחָד; וַיִּקְרָא, וַיֹּאמַר, עוֹד אַרְבָּעִים יוֹם, וְנִינְוֵה נֶהְפָּכֶת. וַיַּאֲמִינוּ אַנְשֵׁי נִינְוֵה, בֵּאלֹהִים; וַיִּקְרְאוּ-צוֹם וַיִּלְבְּשׁוּ שַׂקִּים, מִגְּדוֹלָם וְעַד-קְטַנָּם. וַיִּגַּע הַדָּבָר, אֶל-מֶלֶךְ נִינְוֵה, וַיָּקָם מִכִּסְאוֹ, וַיַּעֲבֵר אַדַּרְתּוֹ מֵעָלָיו; וַיְכַס שַׂק, וַיֵּשֶׁב עַל-הָאֵפֶר. וַיַּזְעֵק, וַיֹּאמֶר בְּנִינְוֵה, מִטַּעַם הַמֶּלֶךְ וּגְדֹלָיו, לֵאמֹר: הָאָדָם וְהַבְּהֵמָה הַבָּקָר וְהַצֹּאן, אַל-יִטְעֲמוּ מְאוּמָה- אַל-יִרְעוּ, וּמַיִם אַל-יִשְׁתּוּ. וְיִתְכַּסּוּ שַׂקִּים, הָאָדָם וְהַבְּהֵמָה, וְיִקְרְאוּ אֶל-אֱלֹהִים, בְּחָזְקָה; וְיָשֻׁבוּ, אִישׁ מִדַּרְכּוֹ הָרָעָה, וּמִן-הֶחָמָס, אֲשֶׁר בְּכַפֵּיהֶם. מִי-יוֹדֵעַ יָשׁוּב, וְנִחַם הָאֱלֹהִים; וְשָׁב מֵחֲרוֹן אַפּוֹ, וְלֹא נֹאבֵד.

הקב"ה מקבל את החרטה של אנשי נינוה וסולח להם על חטאם הגדול

וַיַּרְא הָאֱלֹהִים אֶת-מַעֲשֵׂיהֶם, כִּי-שָׁבוּ מִדַּרְכָּם הָרָעָה; וַיִּנָּחֶם הָאֱלֹהִים, עַל-הָרָעָה אֲשֶׁר-דִּבֶּר לַעֲשׂוֹת-לָהֶם- וְלֹא עָשָׂה.

מילים דומות בין פרשת נח לספר יונה

עוד ארבעים יום נינוה נהפכת אָנֹכִי מַמְטִיר עַל-הָאָרֶץ, אַרְבָּעִים יוֹם, וְאַרְבָּעִים לָיְלָה וישובו איש מדרכו הרעה ומן החמס אשר בכפיהם וַתִּשָּׁחֵת הָאָרֶץ, לִפְנֵי הָאֱלֹהִים; וַתִּמָּלֵא הָאָרֶץ, חָמָס מה ההבדל בין תקופת נח לתקופת יונה? מה ההבדל בין נח לבין יונה ? והשאלה הגדולה היא מדוע עם הנביא יונה זה מצליח ועם נח זה לא מצליח?

אפשר לומר בפשטות שאין נביא בעירו. אדם שגדל מגיל ילדות כאחד האדם על כל המשתמע מכך ופתאום הופך להיות מטיף בשער יתקבל בבוז ובחוסר רצינות ע"י המכירים אותו כי הם מכירים אותו "באמת". לעומתו מי שמגיע למקום שלא מכירים אותו יכול להתקבל אולי בחשדנות ובצריך בדיקה אבל לא מתוך זלזול. לכן האמינו ליונה בעיר זרה. יתכן שיש הבדל בגישה בין יונה לנח – יתכן שנח לא גילה אסרטיביות מיוחדת כאשר אמר את נבואת ה'. לחכות 120 שנה ולראות ששום דבר לא קורה זה מחליש את עוצמת המסר. לעומתו יונה מודיע שתוך 40 יום נינוה נהפכת , זה ממש קורה מיד ולאנשים אין זמן להתקרר ולומר זה לא יקרה בקדנציה שלי ולכן יש השפעה פסיכולגית שגורמת לאנשים להתייחס ברצינות לדבריו של יונה הנביא. יתכן שההבדל נובע ממצבו הכלכלי של העם. בתקופת נח היה כל טוב האנשים היו עשירים , גיבורים , ענקים , חיו שנים רבות , החיטה היתה גדולה והרוח המנשבת היתה מפילה את החיטים וכך היו אוספים אותם כי אי אפשר לקצור את החיטה ( מעם לועז ) לעומתם אנשי נינוה היו אנשי צאן , אנשי אדמה , אנשים פשוטים והדברים של יונה השפיעו עליהם מתוך פחד וחשש.

אני נוטה לומר שההבדל נובע מאישיותם של נח ויונה . יונה עבר מהפך גדול במעי הדגה הוא הגיע לנינוה ומעביר את דבר ה' בצורה משכנעת מאוד כי הוא מאמין בהם בכל נפשו לעומתו נח לא משדר בצורה נחרצת את דבר ה' וזה מתחבר עם מחלוקת התנאים לגבי אישיותו של נח. נח איש צדיק היה בדורותיו למאן דאמר שבדורותיו היה צדיק אבל אם היה בדורו של אברהם לא היה נחשב כלל אפשר להבין ולומר שנח לא העביר את דבר ה' כפי שצריך ואולי גם לא האמין שאכן המבול יתבצע בפועל אלא כתמרור אזהרה לאנשים שיחזרו בתשובה . מענין לראות הקשרים נוספים חלקם סימליים בין נח לבין יונה

  1. נח שולח את היונה לראות הקלו המים והיא חוזרת אליו עם עלה של זית טרף בפיה ומעבירה לו מסר חינוכי ואמוני ממדרגה ראשונה – מוטב שיהיו מזונותי מרורים כמו עלה של זית ומסורים בידיו של הקב"ה ואל יהיו מתוקים כדבש ומסורים בידיו של בשר ודם. יונה מקבל הארה משיח הקיקיון שהוא רעיל על דרכו של הקב"ה בהנהגת עולמו.

  2. נח שולח את היונה ( יונה הנביא ) ולומד ממנה ( ו ) שיעור באמונה

  3. כתוב " ויבוא נח ובניו ואשתו ונשי בניו אתו אל התיבה מפני מי המבול – נח לא האמין שיבוא המבול עד שהמים הגיעו עד ברכיו. יונה לא רצה ללכת לנינוה כמצוות ה' אבל מהסיבה שידע שהם יחזרו בתשובה.

  4. לאחר פרשת המבול מתוארים תולדות נח ושם כתוב " מִן-הָאָרֶץ הַהִוא, יָצָא אַשּׁוּר; וַיִּבֶן, אֶת-נִינְוֵה, וְאֶת-רְחֹבֹת עִיר, וְאֶת-כָּלַח. " והנה לנו קשר נוסף בין נח לנינוה וליונה

  5. הדגים ניצלו בזמן המבול כי לא היו שותפים למעשה החמס והדג הוא זה שמציל את יונה מלטבוע בים

  6. שמה של נינוה מורכב כנראה משתי מילים נון ונוה . נון בלשון ארמית הוא דג ונוה הוא בית ולגור בתוך בית שהוא דג זה מתאים לסיפור של יונה הנביא.

סוף דבר – החזרה בתשובה של אנשי נינוה לא היתה מושלמת ובתקופת הנביא נחום נינוה נכבשת ונחרבה "שַׁעֲרֵי הַנְּהָרוֹת, נִפְתָּחוּ; וְהַהֵיכָל, נָמוֹג. ח וְהֻצַּב, גֻּלְּתָה הֹעֲלָתָה; וְאַמְהֹתֶיהָ, מְנַהֲגוֹת כְּקוֹל יוֹנִים, מְתֹפְפֹת, עַל-לִבְבֵהֶן. ט וְנִינְוֵה כִבְרֵכַת-מַיִם, מִימֵי הִיא; וְהֵמָּה נָסִים, עִמְדוּ עֲמֹדוּ וְאֵין מַפְנֶה. ( נחום פרק ב , ז-ט )

קורא נכבד

השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

דינה בת לאה - סיפור האונס 21/03/2010 23:37:12 סיפור האונס – דינה בת לאה הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו

Post: Blog2 Post
bottom of page