top of page
  • תמונת הסופר/תMoshe Didi

פרישה מהעבודה - ברכה

ברכה לשוקי - פרישה מהעבודה

27/11/2010 19:25:26

בס"ד ‏שבת י"ג כסלו תשע"א

פרישה של עובד

התכנסנו היום כדי להיפרד משוקי ( חבר לעבודה) שהחליט לסיים את עבודתו בחברה לאחר 10 שנות עבודה. אני בטוח שהרבה פרפרי בטן היו לשוקי עד שהחליט לעזוב, אבל , משהחליט אבן כבדה ירדה מעל ליבו.

אני מבין לליבו של שוקי , זה לא פשוט וקל לעזוב חברה לאחר 10 שנות עבודה , חברה מצליחה שמקנה בטחון לעובדים בה , עבודה שנותנת סיפוק לבעליה רק שהתגמול של החברה לדעת שוקי לא נתן לו סיפוק כספי.

בארבע השנים בהם אני מכיר אותך , כמנהל שלך , אני יכול לומר עליך הרבה דברים טובים . הגעת אלי למחלקה ומיד הוקפצת אל בריכת המים הקרים , לא הראית שאתה מתרגש , קיבלת את המשימה וביצעת אותה כמו עובד מיומן.

הרצון שלך ללמוד גדול , אין לי ספק שלמדת הרבה ואתה גם יודע שיש לך עוד הרבה ללמוד , אבל כאלה הם החיים.

נועם דיבורך ונועם הליכותיך עזרו לך לפתח וליצור יחסי עבודה טובים עם החברים במחלקה , עם החברים בשטח ועם מנהלי הפרויקטים מולם עבדת.

אני יכול להעיד שלא פעם היתה בקשה מפורשת מצד ראש הפרוייקט שאתה אישית תטפל בתיק – הסכמתי בשמחה וזה גרם לי כיף .

להקריא מספר המלצות......

אבל מה לעשות שוקי שהשנה הגעת לגיל שבו צריך לקבל החלטות – גיל ארבעים – מזל טוב.

המשנה בפרקי אבות אומרת " בן ארבעים לבינה "

מה ההבדל בין חכמה לבינה?

חכמה– ( עפ"י ההגדרה בויקיפדיה ) היא תכונה המתבטאת בפעולה עקבית, המבוססת על התבוננות רחבה במציאות, ומתחשבת בהבנת הקשרים הקיימים בין בני אדם, עצמים ואירועים. הגדרות נוספות של חכמה מדגישות את חשיבות היישום הנכון בפעולה של ניסיון וידע צבורים; את היכולת להתחשב בגורמים שונים ובמסלולי פעולה אפשריים שונים ולברור מתוכם את המסלול המיטבי; או את היכולת לנצל ידע וניסיון שנצברו כדי לחזות אירועים עתידיים אפשריים, ולפעול באופן המתחשב בסיכוי להתממשותם.

בינה- ( עפ"י ההגדרה בויקיפדיה ) בינה היא כלי הקיבול של החוכמה. היא לוקחת את הרעיון שנוצר בחכמה ומפרטת אותו, מנסה לברר כיצד ניתן יהיה אפשר לממש אותו במציאות. כעת הרעיון מתחיל להיעשות מובן יותר והוא מקבל צורה ופרטים

הצורך לקבל החלטה מזכיר לי סיפור מפורסם בגמרא שמעביר מסר לכל המתלבטים

הגמרא במסכת עירובין (דף נ"ג ע"ב) אומרת:

"אמר רבי יהושע בן חנניה מימי לא נצחני אדם חוץ מאישה תינוקת ותינוק ......

נוותר הפעם על הסיפורים של האישה והתינוקת ונתמקד בסיפור על התינוק

תינוק מאי היא ( איך הוא ניצח אותי ? ), פעם אחת הייתי מהלך בדרך, וראיתי תינוק יושב על פרשת דרכים ואמרתי לו: באיזה דרך נלך לעיר? אמר לי: זו קצרה וארוכה, וזו ארוכה וקצרה. והלכתי בקצרה וארוכה, כיון שהגעתי לעיר מצאתי שמקיפין אותה גנות ופרדיסין. חזרתי לאחורי אמרתי לו: בני הלא אמרת לי קצרה, אמר לי: ולא אמרתי לך ארוכה. נשקתיו על ראשו ואמרתי לו: אשריכם ישראל שכולכם חכמים גדולים אתם מגדולכם ועד קטנכם", עכ"ל הגמרא .

הבחירה בדרך הקצרה אינה ערובה להגעה למטרה, היא מציגה את הדברים באורח חיצוני, הדרך הארוכה לעומתה היא דרך קשה יותר אך סופה שהיא מביאה אותך אל תוך העיר, חשיבה נכונה היא חשיבה ארוכה, היא גם קשה, אך משתלמת, חשיבה מצומצמת היא חשיבה קצרה פותרת בעיות נקודתית אך אינה מתמודדת עם שורש הבעיה במכלול נקודותיה .

ללא קיצורי דרך

את הדרך הזו מגדיר האדמו"ר הזקן – בעל התניא, בשלוש מילים: "בדרך ארוכה וקצרה" ושלוש מילים אלו הן אולי ההגדרה התמציתית ביותר לשיטתו של בעל התניא להצלחה בהגעה אל המטרה בכל נושא.

גיל ארבעים מציב אותך בצומת שבה אתה צריך לקבל החלטה לאן לפנות? – את ההחלטה שלך כבר קיבלת , אתה צריך לדעת שגם במקום החדש אתה תגיע לצמת וגם שם תצטרך להחליט

אני מאחל לך שתצליח בבחירה שכבר בחרת וכאשר תגיע לצומת הבאה בחייך תדע שיש לך פה אוזן קשובה וגם דלת פתוחה

שיהיה לך בהצלחה

קורא נכבד השקעתי זמן ומחשבה בכתיבת המאמר , אשמח לקבל התייחסות או לכל הפחות תעשו "לייק" שאני אדע שהיה לכם נחמד .

48 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עינתי היקרה לא יאמן את בת חמישים ? איך עברו להם כך סתם הזמנים נשארת יפה צעירה ורעננה וגם הספקת כמה דברים לכבוד המאורע הכנו רשימה של דברים שאנו אוהבים בך משקיענית ורצינית בכל דבר הקמת משפחה לתפארת, בהם

25/04/2009 21:08:11 בס"ד ‏יום שישי 24 אפריל 2009 קווים לדמותה של ברוריה לעומת אהרון דמותו של אהרון אחי משה השתמרה בזיכרון העם היהודי כאוהב שלום ורודף שלום (פרקי אבות א` משנה יב`) דמותה של בר

דינה בת לאה - סיפור האונס 21/03/2010 23:37:12 סיפור האונס – דינה בת לאה הסיפור על דינה בת לאה מסופר בספר בראשית פרק ל' . יעקב עושה את דרכו מבית לבן יחד עם משפחתו הגדולה ארבע נשותיו שנים עשר ילדיו צאנו

Post: Blog2 Post
bottom of page